W 1987 za rządów generała Jaruzelskiego i za zgodą ministra kultury Andrzej Mitan i Emmet Williams zorganizowali Seminarium ETC, na które przyjechali artyści z całego świata. Nie było to pierwsze wystąpienie artystów należących do środowiska Fluxusu w Warszawie. Historia tych, wymagających dużej zręczności organizacyjnej, artystycznych wizyt to z jednej strony historia represji wobec niepokornych artystów, a z drugiej opowieść o szczęśliwych przypadkach, ironii losu i międzynarodowych przyjaźniach, które w czasie zimnej wojny, owocowały koncertami, peformansami, wymianą myśli i doświadczeń.
Czym jest sam Fluxus? „Fluxus nie jest produkcją obiektów, ręcznie wytwarzanych przedmiotów przeznaczonych do użytku jako dekoracje w poczekalniach do dentystów i profesjonalistów, / Fluxus nie jest profesjonalizmem, / Fluxus nie jest produkcją dzieł sztuki”. Jest „eventem” tak jak rozumie to George Brecht: kładzeniem wazonu kwiatów na pianinie. / Fluxus jest kreacją związku pomiędzy życiem i sztuką, / Fluxus jest gagiem, przyjemnością i szokiem”. (Ben Vautier)
Zapraszamy na grę miejską tropem fluxusowych artystów i ich działań, tropem instytucji sztuki, klubów gdzie odbywały się ich koncerty i lokalizacji performansów.
Start: 9 lipca, Dom Spotkań z Historią. Zaczynamy od godziny 11. Co 20 minut spod DSH rusza w teren nowa grupa!
Przewidywany czas przejścia trasy: ok 3 h
Zapisy do udziału w grze: fluxprojekt@gmail.com
ZAPRASZAMY!
Gra miejska została zorganizowana przez grupę ETC: Katarzynę Kucharską, Antoniego Michnika, Annę Walewską i Dom Spotkań z Historią we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Muzuem Narodowym w Warszawie, Galerią Foksal, Klubem Riwiera Remont.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz